Bisiklet 200 Yaşında

12 Haz

Bundan tam 200 yıl önce Alman Baron Karl von Drais modern bisikletin prototipini oluşturan iki tekerlekli aracı icat etti. Bu icat bugün dünya çapında milyonlarca insanın yaşamında hayati bir rol oynuyor.

Tarihteki ilk iki tekerlekli taşıt 1817’de Alman Karl von Drais tarafından icat edildi. Drais, icat ettiği ‘Drezin’ adlı aracı daha hızlı hareket edebilmek için kullandı. Binici pedal öncesi dönemde ayağını yerden iterek ilerliyordu. Araç zaman içinde geliştirilerek bugünkü bisiklete evrildi. ‘Bisiklet’ kelimesi de 1860’larda Fransa’da ortaya çıktı.

Bisikletin icadı, 1903’te dünyanın en eski ve prestijli bisiklet yarışı olan Tour de France’ın ortaya çıkmasına vesile oldu. Rota her yıl değişse de zamana karşı yarış, Alplerden geçen dağ tırmanışı ve Paris’in ünlü bulvarı Champs Elysees’deki heyecan verici finaliyle turun formatı hep aynı kalıyor.

Amsterdam dünyanın bisiklet başkenti olarak bilinir. Yaklaşık 800 bin kişi yani nüfusun yüzde 63’ü günlük olarak bisiklet kullanıyor. Bisikletler, kentteki tüm seyahatlerin yüzde 32’sini oluştururken otomobillerin payı yüzde 22, toplu taşıma araçlarının yüzde 16. Kent merkezinde gezilerin yüzde 48’i bisikletle yapılıyor.

Avrupa Bisiklet Sanayii Konfederasyonu’nun 2016 rakamlarına göre Avrupa kıtası çapında yılda 21 milyon bisiklet ve elektrikli bisiklet satılıyor. 13 milyonu AB ülkelerinde üretiliyor. Avrupa’da bisiklet endüstrisi doğrudan veya dolaylı olarak 70 binden fazla istihdam sağlıyor.

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet kulübü Derneği olarak Haziran ayında dünya çağında kutlanan bisikletin 200. Yaşını kutluyor,  kent yaşamının vazgeçilmez aracı bisikletin Bartın’da da ulaşım amaçlı kullanılabilmesi için çalışmaların hızlandırılmasını talep ediyoruz.

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu