2. Bartın Bisiklet Festivali

17 Eyl

2013 yılında Bartın’da ilk bisiklet festivalini hayata geçirdiğimizde, beklediğimizden yüksek bir ilgiyle karşılaşmış ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yaklaşık 200 bisiklet sever dostumuzu misafir etmiştik. Yola çıktığımızda organizasyon konusunda pek bir şey bilmiyorduk ve acemice de olsa elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık. Fakat organizasyondaki ufak tefek aksaklıklara rağmen oldukça güzel 3 günlük bir etkinlik gerçekleştirdik. Sonunda misafirlerimizden aldığımız olumlu yorumlar nedeniyle daha da heveslendik ve bu işin arkasını getirmeye karar verdik.

Bu yıl biraz daha organize çalışabilmek amacıyla işe Pedaldaşlar oluşumunu dernekleştirerek başlamaya karar verdik. Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Derneği’ni kurduk ve 2013 yılında olduğu gibi yine Bartın Belediyesi işbirliğinde 2. Bartın Bisiklet Festivali’ni 29-30-31 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirdik. Zonguldak, Düzce, İstanbul, Ankara, Ordu, Eskişehir gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden ve hatta Yeni Zelanda ve ABD’den katılan misafirlerimiz ve Bartın ekibi olmak üzere yaklaşık 80 bisikletseverin katılımıyla, devamının gelmesini planladığımız, Bartın Bisiklet Festivali’nin ikincisini gerçekleştirdik.

Bu yılki etkinliğimizde kamp alanını sabit olarak belirlemeye karar verdik; ki bu sayede hergün çadır toplanıp kurulmasında vakit kaybedilmeyecekti. Kamp alanımız Mugada sahiliydi. Üç gün boyunca Bartın merkezinde ve çevredeki köylerinde gezilerek misafirlerimize Bartın’ın doğasını, yeşilini ve denizinin mavisini tanıtmaya çalıştık. Ayrıca çevre kirliliği ve trafik gürültüsü gibi sorunlarla boğulan günümüz dünyasında, alternatif ve temiz bir ulaşım aracı olarak bisikletin insanlara tanıtılması ve sevdirilmesi; ayrıca Dünya’nın birçok yerinde son zamanlarda gittikçe hızlanan bir ivmeyle artan bisiklet kültürünün ülkemizde de yerleştirilmesi amaçlanmıştır.

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği ile Bartın Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlediğimiz 2. Bartın Festivali’nin hazırlanması aşamasında, misafirlerimize hediye edeceğimiz festival temalı forma ve bandanaların üretilmesi için gerekli maddi desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Festival hazırlıkları sırasında ve festival süresince mümkün olduğunca sorunsuz bir etkinlik düzenlenebilmesi için elinden gelenleri yapan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Festival esnasında katılımcıların güvenliğini sağlamak için yol boyunca bizimle birlikte olan tüm Emniyet, Jandarma ve Sağlık personeline teşekkür ederiz. Bir özel teşekkür de katılımcılarımıza; eğer sizler gelip bu etkinliği renklendirmiş olmasaydınız, tüm bu hazırlıkların hiçbir anlamı olmazdı. Katıldığınız için teşekkür ederiz, ve bundan sonraki etkinliklerimizde sizleri yeniden aramızda görmek isteriz.