Engelsiz Günler- Engelsiz Kentler

3 Ara

3AralıkBasınAcıklama

 

Bugün 3 Aralık 2014, Dünya Engelliler Günü. Birleşmiş Milletlerin 1992’den bu yana tüm dünyada farkındalık çalışmaları ile ses verdiği anlamlı bir gün. Her yıl farklı bir tema ile etkinliklerin yapıldığı 3 Aralık’ın 2014 teması “Sürdürülebilir Kalkınma ve Teknoloji” olarak belirlenmiştir.

3 Aralık, Tüm dünyada her yıl sayıları çeşitli nedenlerle artan engellilerin günlük etkinliklerden uzak yaşamın içine her alanda alınması gereken bir gün. Hepimizin potansiyel engelli olduğunu düşündüğümüzde çevremizi ve çevremizde olanları daha iyi anlayabileceğimiz, belki de bir günlüğüne engelleri kaldırabileceğimiz bir gün.

Başta trafik kazaları sonucu olmak üzere her yıl engelliler arasına binlerce vatandaşımız katılıyor. Özellikle sağlık sorunları ve doğum sırasında ve sonrasında oluşan engeller yaşamı güçleştirirken, yerel yönetimlerin de engelliler için yaptıkları çalışmalar öne çıkıyor. Fiziksel engellerin yanında görme ve işitme engelleri kentlerin kimlikleri ile yaşanılmasına da engel olabiliyor. Bazen engelsizlikler içinde pazar arabasını taşıyan yaşlı bir teyze ile çocuk arabasını işgal edilmiş kaldırımlarda sürmek durumunda kalan anne de engelli olabiliyor.

Biz Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği olarak ülkemizde ve Bartın’da bisiklete binerken, potansiyel engelli olduğumuzun farkında, kurallara uygun pedal çevirmeye çalışsak da biliyoruz ki trafik canavarının her an pençesine düşebiliriz. Bu nedenle ülkemizde trafik sorununun çözümüne sağlıklı ve mutlu yaşamın kaynağı olarak da özgürlüğün ifadesi bisiklet kullanımının kentimizde artması, bisiklet kullanıcıları için de engellerin kalkması için çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Ülkemizde başta büyük şehirler olmak üzere birçok kentte yürüyen “Engelsiz Pedal” hareketi ile engelli çocuklara ve ailelerine ulaşıp, çocuklara bisikletle yaşadıkları kenti algılamalarına destek olan grubun yaptıkları çalışmaları ilgiyle izliyor ve Bartın’da da projelerimizi kentin Bisiklet ve Engelli Dostu bir kent olması için hızlandırıyoruz.

Hepimiz potansiyel engelliyiz, gelin engelleri birlikte kaldıralım.

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği

3 Aralık 2014 / Bartın